Program komputerowy :: Baza kolejowa

dla systemu operacyjnego Windows 2000/2003/2008/XP/Vista/7
System "Baza Kolejowa - BK" jest to wielomodułowy program służący do rejestracji operacji występujących w procesie transportu kolejowego zewnętrznego i wewnętrznego. Jest przeznaczony dla bocznic kolejowych, firm spedycyjnych oraz firm KPP.
Program jest dostosowany do współpracy z wagami elektronicznymi firm Schenck, Pivotex, Pfister oraz z systemami do zarządzania firmą.
Korzystanie z programu ułatwia monitorowanie w czasie rzeczywistym przebiegu procesu transportowego oraz pozwala na bezpośredni nadzór nad pracą w jednostkach rozległych terytorialnie. Umożliwia automatyczne sporządzanie dokumentacji, listów przewozowych i innych dokumentów wymaganych w procesie transportowym oraz raportów sprawozdawczych z wykonanych zadań. Program wykonuje ewidencję, nadzór oraz wykorzystanie i prowadzenie rozliczeń dla taboru własnego, w tym ewidencjonowanie i rozliczanie prowadzonych napraw.

MODUŁY PROGRAMU:
Każdy z modułów obejmuje odmienny obszar pracy bocznicy i jest oddzielnym programem, ale dane wprowadzane w każdym z nich są dostępne w pozostałych modułach, jeśli występuje taka potrzeba.



Moduł ADMINISTRACJA służy do wprowadzania ustawień ogólnych, z których korzystają pozostałe moduły systemu. Dane w tym module są wprowadzane przy wdrażaniu systemu, a podczas eksploatacji systemu BK tylko w przypadku wprowadzania nowych umów, zmiany dotychczasowych umów, przepisów lub struktury przedsiębiorstwa, zmiany nazw czy czasów obowiązywania.



* Moduł EKSPEDYCJA obejmuje przyjmowanie i wysyłkę wagonów oraz ładunków na i z bocznicy. Służy do: gromadzenia informacji o wagonach i przesyłkach przybyłych i wysłanych z bocznicy, stanie przesyłek i wagonów, dodatkowych informacji,
* gromadzenia danych z ważenia importowanych z wagi kolejowej lub wprowadzonych przez operatora, drukowania protokołów ważenia i archiwizacji raportów z ważenia,
* ustalania czasu pobytu wagonów na bocznicy i rozliczania na poszczególnych użytkowników bocznicy oraz rozliczania kosztów dyspozycji na poszczególne rodzaje działalności,
* sporządzania dokumentacji wysyłanej z wagonami i innych wymaganych dokumentów przewozowych i pociągowych.



Moduł DYSPOZYTOR zarządza nadzorem i organizacją pracy wagonów na bocznicy.



* Moduł MANEWRY zawiera informacje o torach, rozjazdach i innych urządzeniach torowych, strukturze zarządzania ruchem na bocznicy (rejony i okręgi manewrowe) oraz operacje związane z przemieszczaniem wagonów po bocznicy. Moduł ten na podstawie danych z Ekspedycji pozwala na: rejestrację ruchu wagonów po torach bocznicy celem określenia czasu i miejsca ich postoju,
* rejestrację wydawanych poleceń i potwierdzenia ich wykonania,
* sprawdzenia pobytu wagonów i zajętości torów z możliwością odszukiwania wagonów,
* sprawdzania dla wagonu procesu przemieszczania po bocznicy,
* rejestrację operacji na wagonie dla punktów rozładunkowych, załadunkowych i obsługi wagonów.

Na podstawie danych tego modułu program prowadzi kontrolę czasu pobytu dla poszczególnych operacji i całego schematu pracy wagonów.
Poza danymi wprowadzanymi przez operatorów program korzysta z czasów ustalanych automatycznie na urządzeniach współpracujących z Bazą kolejową. Np. czasy ustalone przez wagę elektroniczną pozwalają w dość dużym przybliżeniu określić czas rozpoczęcia i zakończenia prac za i rozładunkowych.



Moduł TABOR zawiera informacje o wagonach prywatnych, wydzierżawionych, sprzęcie i lokomotywach. Uaktywnianie i rozwijanie funkcji modułu zależy od potrzeb kupującego. Moduł służy do ewidencji własnych lub wydzierżawianych wagonów włączonych do taboru kolejowego jak i przeznaczonych do potrzeb technologicznych firmy. W ramach technicznej eksploatacji w programie przewidziana jest kontrola czasu dla rewizji - badań technicznych oraz rejestrowanie i rozliczanie przeprowadzonych napraw taboru.
Na podstawie zapisów w module Ekspedycji program pozwala na ustalenie miejsca pobytu wagonu własnego poza bocznicą, obliczenie jego przebiegu [km] i wykonanej pracy [tkm] przy założeniu, że obrót dla wykonanej pracy jest rejestrowany w programie.
Tabor współpracuje z modułem Ekspedycji w zakresie właściwym dla wagonów [P] i (W) oraz może być dostosowany do współpracy z elektronicznymi systemami monitorowania zużycia paliwa.

CECHY PROGRAMU:
  • Przyjazna i czytelna konstrukcja interfejsu odzwierciedlająca elementy procesu technologicznego pracy bocznic, pozwala na szybkie opanowanie przez pracowników zasad obsługi programu i usprawnia wdrożenie systemu.
  • Program zapewnia stosowanie wielopoziomowych kryteriów wyboru, co w sposób nieograniczony pozwala na tworzenie dowolnych zestawień z bazy danych, ich drukowania lub eksportu tych danych do zewnętrznych programów.
  • Program ma wbudowane mechanizmy kontrolne oparte na zasadach obowiązujących w krajowych i międzynarodowych lub innych przepisach stosowanych dla przewozów oraz wynikających ze zmiany danych kartotekowych w czasie.
  • Automatyzacja kontroli przebiegu procesu transportowego jest oparta na generowanych przez program komunikatach o przekroczeniu ustalonych parametrów pracy.
  • Dla kartotek istnieje możliwość prowadzenia historii zapisów (dane obowiązujące w różnych okresach), łatwo dostępnej dla operatora.
  • W programie jest stworzony system uprawnień umożliwiający nadawanie praw wykonywania operacji dla poszczególnych użytkowników lub ich grup.
  • System BK jest przeznaczony do pracy wielostanowiskowej, ale może też być wykorzystany jako program jednostanowiskowy. Program może pracować z wykorzystaniem sesji terminalowych, co pozwala go wykorzystać go na łączach o niskiej przepustowości.
  • Aplikacja może pracować z wykorzystaniem bezpłatnej wersji serwera bazy danych Oracle XE.
Wymagania systemowe i sprzętowe programu:
wersja jednostanowiskowa
komputer z procesorem Intel Intel Pentium III 1 GHz, AMD Athlon 1 GHz, AMD Duron 1 GHz)
512 MB RAM
dysk twardy o wolnej pojemności 1 GB (korzystnie 2 dyski twarde)
CD ROM
drukarka formatu A4 (korzystnie laserowa lub atramentowa)
mysz
oprogramowanie systemowe WINDOWS 2000/XP/Vista/7/2003/2008
serwer bazy danych Oracle lub Oracle XE

wersja wielostanowiskowa
komputer serwer:
procesor Intel Pentium III 800 MHz lub AMD Athlon 800 MHz (korzystnie Intel Pentium III lub IV 1,5 GHz lub AMD Athlon 1,6 GHz)
512 MB RAM (korzystnie 1 GB RAM)
2 dyski twarde o wolnej pojemności 1,5 GB każdy
CDROM
oprogramowanie serwera WINDOWS 2000/2003/2008 lub Linux
serwer bazy danych Oracle lub Oracle XE
komputery - stacje robocze: jak w wersji jednostanowiskowej

Lista referencyjna
(program w sprzedaży od 2000 r.)
  1. ArcelorMittal Poland S.A. - Oddział w Dąbrowie Górniczej
  2. ArcelorMittal Poland S.A. - Oddział w Krakowie
  3. ArcelorMittal Poland S.A. - Oddział w Sosnowcu
  4. ArcelorMittal Poland S.A. - Oddział w Świętochłowicach
  5. ArcelorMittal Tubular Products Kraków Sp. z o. o.
  6. CTL Chemkol – Kędzierzyn Koźle
  7. Zakłady Koksownicze Zdzieszowice w Zdzieszowicach
  8. Pol-Miedź Trans - Oddział w Lubinie
  9. Pol-Miedź Trans - Oddział w Legnicy
  10. Pol-Miedź Trans - Oddział w Głogowie
  11. Przedsiębiorstwo Górniczo-Produkcyjne "BAZALT" w Wilkowie